P R A V I D L A

Velké ceny okresu Šumperk v hasičských soutěžích

HOLBA CUP 2018

* novinky pro rok 2018

A. Povinnosti pořadatelů:

  1. Pořadatelé jsou povinni zabezpečit tiskopisy pro seznamy jednotlivých družstev z důvodů případné pojistné události.
  2. Pořadatelé jsou povinni nejpozději 14 dnů před konáním soutěže zaslat na Okresní sdružení propozice soutěže a nejpozději do 14 dnů od konání soutěže výsledky soutěže. Je možno využít ke zveřejnění e-mailu.
  3. Pořadatelé obdrží od OSH potvrzenou startovní listinu, na které budou družstva prezentována a to tak, že pořadatel může na listinu zapsat pořadí jednoho domácího družstva mužů a jednoho domácího družstva žen, dále je povinen nabídnout výběr startovního pořadí dle výsledků minulého ročníku (nejdříve 1. družstvu až do 15. místa). Ostatní družstva se dopisují do volných kolonek. U družstev žen stejným způsobem (od 1. až po 7. družstvo). V případě smíšených startů mužů a žen, jsou oslovována družstva v pořadí prvé družstvo mužů, prvé družstvo žen až do 15. místa u mužů a do 7. místa u žen. Prezentace bude prováděna na předchozích soutěžích. Končí okamžikem, kdy při zahájení soutěže přečte hlavní rozhodčí startovní listinu. Nejpozději v tomto okamžiku je možno startovní listinu doplnit. Pozdější příjezd bez takto provedené prezentace již brání účasti v soutěži. Neplatí pro družstva, která nejsou přihlášena do Velké ceny. Ta mohou startovat na posledním místě pořadí startujících družstev. Družstva startující na 1. až 24. místě jsou povinna být přítomna od 10.00 hodin. Pokud se družstvo prezentované na 1. - 24. místě nedostaví v době předpokládaného startu k soutěži, nebude již moci startovat jestliže se důvodně neomluví do 10.00 hodin u hlavního rozhodčího. Pak bude umožněn start na posledním místě startujících družstev. Stejně bude postupováno i v odpolední části, zde je třeba se omluvit do 12.00 hodin.
  4. Pořadatelé zajistí pro pořádání soutěže startéra s kvalifikací rozhodčího a 2 (dva) rozhodčí. Hlavní rozhodčí bude delegován.
  5. Hlavními rozhodčími jsou pro rok 2018 jmenováni:
    Karel Ondruch, Ing. Josef Ošťádal, Václav Matura, Antonín Havlas, Jan Kučera, Martin Vlček, Ing. Tomáš Kobza, Martin Sobotka, Petr Strnad, JUDr. Milan Churavý, Jan Kučera ml., Josef Kotrlý, Milan Janíček a Ing. Lukáš Urban.
  6. Pokud by se hlavní rozhodčí z vážných důvodů nedostavil, rozhodnou ostatní rozhodčí o tom, který bude vykonávat funkci hlavního rozhodčího.
  7. Pokusy budou měřeny jednotnou elektronickou časomírou pro všechny soutěže Velké ceny. Užití časomíry je povinnen pořadatel zajistit u Aleše Elšíka, bytem Brníčko čp. 179, tel.: 605 721 805, e-mail: ales.elsik@seznam.cz . Cena za použití časomíry i s obsluhou je 800,00 Kč.
  8. Pořadatelé jsou povinni zabezpečit odpovídající sociální zařízení pro soutěžící a diváky.
  9. Pořadatelé jsou povinni zabezpečit zdravotní službu pro případ nutnosti poskytnout první pomoc při zranění. Stanoviště je nutno viditelně označit.
  10. Pořadatelé jsou povinni se řídit technickými pravidly – viz. dále. Reklamní panely sponzorů jsou povinni si pořadatelé vyzvednout na OSH, případně převzít od předchozích pořadatelů soutěží Velké ceny. Odpovídají za poškození a čistotu těchto panelů.
  11. Pořadatelé musí archivovat soupisky jednotlivých týmů přihlášených k soutěži po dobu 1 roku.
  12. V případě, že je na soutěži hlasatel, nesmí vykonávat funkci startéra ani rozhodčího.

B. Povinnosti soutěžních družstev:

  1. Soutěžní družstva musí nejpozději do 25. 5. 2018 odevzdat řediteli Velké ceny, případně OSH Šumperk soupisku družstev mužů, žen a veteránů potvrzenou OSH (může obsahovat libovolný počet členů SDH). To platí i pro družstva z jiných okresů, soupisku nutno potvrdit příslušným OSH. Pokud bude členem družstva člen jiného SDH, musí mít potvrzen přestup. Pouze z této soupisky budou vybíráni závodníci pro jednotlivé závody. Jiný závodník, mimo zapůjčeného, nesmí startovat. Zapůjčený závodník musí být uveden na soupisce mateřského družstva. U kategorie veteránů platí čl. 10 organizačního zabezpečení. U závodníků mladších 18-ti let musí být k soupisce přiložen souhlas rodičů se startem na závodech Velké ceny, tento bude uložen na OSH a u ředitele VC.
  2. Soutěžní družstva jsou povinna se zaregistrovat u pořadatele nejpozději do zahájení soutěže. Soutěž je zahájena nástupem přítomných družstev. V případě, že družstvo musí ze soutěže předčasně odjet, oznámí to při nástupu pořadateli a zajistí osobu k přebrání případné ceny.
  3. Soutěžní družstvo je povinno nejpozději při nástupu na plnění disciplíny předat hlavnímu rozhodčímu kopii soupisky, kde budou startující na dané soutěži označeni kroužkem či křížkem. Na požádání musí členové družstva předložit doklady totožnosti. V případě startu družstva z jiného okresu, které není přihlášeno do Velké ceny, je nutno odevzdat seznam startujích členů.
  4. Při účasti více soutěžních družstev z jednoho sboru mohou mít družstva společného strojníka. Pokud startují dvě družstva z jednoho sboru, musí být přítomno 12 členů (nejméně), jedno družstvo kompletní, druhé může mít společného strojníka a může být doplněno jedním členem družstva jiného sboru, které je účastno na soutěži. To platí i pro okresní kolo avšak jen v požárním útoku. Zapůjčený člen musí startovat v dresu mateřského týmu. Žena v kategorii mužů startovat může, avšak jen na sacím vedení. Závodník může startovat v jednom kole na soutěži jen 2x (za své družstvo a jedenkrát za družstvo, kterému vypomáhá). Tyto skutečnosti je nutno vyznačit v kopii soupisky a oznámit nejpozději před startem hlavnímu rozhodčímu. Účast osob, které nejsou členy SH ČMS a nestartují na dané soutěži za jiné družstvo je vyloučena. Soupiska pro družstva jednoho sboru může být společná.
  5. Během závodní sezóny je možno soupisku doplnit rovněž o nové členy SDH, případně o závodníky, kteří přestoupí z jiného SDH. Každá změna musí být potvrzena příslušným OSH a doplněná soupiska předána řediteli Velké ceny.
  6. Je zakázán start osob mladších 15-ti roků na soutěžích Velké ceny.
  7. Družstva jsou povinna respektovat pokyny pořadatele a rozhodčích. Při nerespektování pokynů mohou být napomenuta a při opakovaném nerespektování pokynů může být družstvo vyloučeno ze soutěže, případně seriálu Velké ceny.
  8. Protest řeší na soutěži hlavní rozhodčí. Odvolání proti rozhodnutí hlavního rozhodčího řeší komisař soutěže. Odvolání proti rozhodnutí komisaře řeší tříčlenná odvolací komise výkonného výboru plus ředitel Velké ceny.
  9. Protest je možno podat jen do rozhodnutí týkajícího se vlastního družstva do 10 minut od skončení pokusu hlavnímu rozhodčímu. Proti rozhodnutí hlavního rozhodčího je možno podat odvolání do 10 minut od převzetí rozhodnutí hlavního rozhodčího komisaři soutěže. Proti rozhodnutí komisaře je možno podat odvolání do 10 minut od vyhlášení výsledků soutěže do rukou komisaře. Odvolání řeší odvolací komise do 14 dnů, její rozhodnutí je konečné.

C. Technické podmínky tratí, strojů a materiálu:
Trať musí splňovat tyto podmínky:
  • základna 2x2 m, výška 10 cm
  • okolí základny zpevněné, aby byly zachovány stejné podmínky pro všechna družstva
  • vzdálenost základny od nádrže – zachovat míry dle Směrnic hasičských soutěží, stejně tak  výška, nádrž bude umístěna ve vztahu k základně dle náčrtu - rozměry nádrže dle směrnic hasičských soutěží, na nádrži nesmí být výstupky či držadla, kdy hrozí zranění, nádrž nesmí být kovová, rozhodčí je povinnen provést před startem pokusu kontrolu nádrže ohledně předmětů v nádrži (kamení apod.)
  • v propozicích nutno uvést délku náběhu k zálkadně,
  • délka trati – čára sestřiku – při 2 hadicích B – 70 m, při 3 hadicích B – 90 m – ne delší a ne kratší,
  • po skončení pokusu bude namátkově přeměřena jedna hadice dle výběru rozhodčího, délka musí být minimálně 19 m, úsek pro měření vytýčit zatlučenými kolíky, přeměřuje rozhodčí. Startující nesmí hadici natahovat a po vylití vody se již bez vyzvání rozhodčím nesmí hadice dotknout. Ve sporných případech se hadice přeměřuje pásmem,
  • šířka hadic: hadice C – průměr 42 mm, plošně 65 mm, hadice B – průměr 65 mm, plošně 100 mm,
  • proudnice – výstřikový otvor – 12,5 mm, tolerance plus, mínus 0,1 mm,
  • koš musí být opatřen funkční ovladatelnou klapkou, nesmí být narážecí, případně opatřen převlečnou matkou
  • savice – délka 2,5 m, tolerance plus, mínus 5 cm, měří se délka včetně šroubení
  • jsou zakázány jakékoliv úchyty na savice na strojích, na materiálu,
  • terče – průstřikové (průměr otvoru 50 mm), za terčem klapka zajištěna tak, aby nemohlo dojít ke sražení klapky zásahem vody do konstrukce terče, nastavení terčů bude jednotné pro všechny kategorie,
  • terče musí být opatřeny signalizačním zařízením, které signalizuje sražení terče – toto zařízení je pouze pomocné – další viz. provedení pokusu,
  • obuv – sportovní,
  • vzdálenost zubů půlspojek – musí projít papír,
  • stroje musí být schváleného typu, úpravy povoleny jen pokud se jedná o ejektory, umístění páček plynu, nástavců na hrdlo čerpadla, další úpravy jsou povoleny jen pokud neodporují bezpečnosti užití, musí být před pokusem jen v okresní soutěži osazeny přetlakovým ventilem, v případě, že nesmí být použit ejektor, musí pořadatel tuto skutečnost výslovně uvést v propozicích soutěže,
  • přilby musí splňovat podmínky Směrnic hasičských soutěží – viz. Příloha č.6, str. 65-66
  • u dresů je nerozhodná délka rukávů, je možno startovat jak s krátkými rukávy tak dlouhými, jednotliví závodníci nemusí mít stejnou délku rukávů, závodníci nemusí mít opasky.

D. Provedení pokusu:

  • čas na přípravu pokusu maximálně 5 minut, čas přípravy běží od okamžiku vyzvání rozhodčího, rozhodčí nevyzve k nástupu na základnu, není-li k ní uvolněn přístup,
  • start družstva je prováděn na pokyn hlavního rozhodčího startérem. Tento pokyn je proveden zapískáním na píšťalku. Startér provádí bezprostředně po tomto pokynu start po povelu: Na místa, připravte se! Pozor! buď výstřelem či klaksonem a to i při použití časomíry s fotobuňkou. Startér je povinen měnit intervaly mezi jednotlivými slovy povelu a musí stát ve stejné rovině se startovní čárou. Závodník musí stát za startovní čarou, nesmí se této nohou dotýkat, je nerozhodná poloha hlavy, případně rukou – tyto mohou pomyslnou čáru přesahovat.
  • za předčasný výběh je považován případ, kdy po povelu „Pozor" se závodník pohne – startér velí zpět a opakuje start, toto je však již považováno za špatný start, předčasný výběh družstva musí být signalizován ihned při použití slyšitelného klaksonu či výstřelu nebo píšťalkou.
  • v případě, že již byl dán hlavním rozhodčím pokyn k odstartování družstva a dojde k viditelnému spadnutí materiálu, je možno základnu opravit do jedné minuty – toto je však již považováno za prvý chybný start. Při opakovaném spadnutí již družstvo startuje bez možnosti nápravy. Toto neplatí v případě, že selže pistole, dojde ke spadnutí či posunu materiálu. V tomto případě je možno základnu upravit a nepočítá se to jako prvý start.
  • koš musí být našroubován na savici před ponořením do vody a musí být našroubován po celou dobu pokusu, v případě, že koš spadne závodníkovi do vody, je ponořen do vody bez sešroubování či je šrouben pod vodou, je pokus hodnocen jako neplatný,
  • savice musí být po skončení pokusu sešroubovány, rozhodčí to ověřuje tak, že za druhou savici potáhne a zjistí tak, zda je našroubena na stroji a zda jsou savice spojeny a ne jen naraženy, po skončení pokusu musí být sací vedení celistvé,
  • měření času elektročasem, v případě poruchy elektročasu, kterou nelze odstranit do 10 minut, bude použit náhradní elektročas stejného typu – časy dosažené do té doby jsou časy platnými,
  • pokus končí zastavením časomíry a na pokyn hlavního rozhodčího, signalizace u terčů je jen orientační,
  • při přeběhnutí čáry sestřiku se může závodník vrátit, pokud však již dojde k výstřiku vody z hadice či proudnice, je družstvo hodnoceno neplatným pokusem,
  • družstvo si může označit na trati místa odhozu hadic, či umístění rozdělovače, lze tak učinit během přípravy základny a může značky odpovídající pravidlům požárního sportu umístit jen člen startujícího družstva.